معرفی بهترین هواپیماهای ایرانی برای پرواز امن + تاریخچه

معرفی بهترین هواپیماهای ایرانی برای پرواز امن + تاریخچه

 

حمل و نقل هوایی

مدرسه پیرمردها؛

شجره نامه تمام هواپیماهای ایرانی حق با عباس آخوندی است؛ وزیر راه و شهرسازی دیروز ایران را به گورستان هواپیماهای قدیمی تشبیه کرد. بررسی ها نشان میدهد زمان ساخت بعضی از هواپیماهای فعال در شرکت های هوایی ایران 35 سال پیش بوده است.

1  ۷۴۷- بوئینگ

اولین پرواز خود را در سال 1976 میلادی انجام داد و بعد از سه ماه به ایرانایر تحویل داده شد. در سال 1982 برای مدتی به هواپیمایی نیجریه اجاره داده شد و در همان سال به ایران بازگشت.

 2  -320 ایرباس

اولین پرواز خود را در سال 1992 میلادی انجام داد و 15 سال در اختیار اییریا باقی ماند. از سال 2007 هم برای دو شرکت هوایی دیگر کار کرد و در سال 2009 راهی ایران شد. این هواپیما هم اکنون در اختیار ایرانایر است.دومین نمونه این هواپیما در اختیار شرکت اترک است. این هواپیما اولین پرواز خود را در سال 1992 انجام داده و در سال 2013 روانه ایران شد. 9 هواپیمای ایرباس 320 دیگر هم در ایران حضور دارند که همه شان در همان حول و حوش سال 92 اولین پرواز خود را انجام داده اند.

3  -۷۳۷ بوئینگ

در سال 1977 میلادی، دولت وقت ایران یکی از آنها را سفارش داد. تجهیزات مدرن و VIP دارد و آخرین نمونه آن هم چنان با استفاده از قطعات سایر هم نوعانش به حیات خود ادامه می دهد. همچنان اجازه پرواز به آسمان اتحادیه اروپا را دارد.

4 -A310  ایرباس

هواپیمایی که در اختیار ایرانایر قرار دارد در حقیقت به سفارش امارات ساخته شده است. این هواپیما در سال 1987 میلادی برای اولین بار به پرواز درآمد و پس از 13 سال راهی ناوگان هوایی ایران شد. هواپیمای تابان هم یکی از آنها را دارد که در سال 1989 میلادی به پرواز درآمده و پس از خدمت در ترکیش ایرلاین و هواپیمایی آریانا افغانستان، به ایران آمده است.

5 - A300 ایرباس

تعداد زیادی از این مدل هواپیما در آسمان ایران پرواز می کنند. یکی از آنها که در سال 1980 میلادی ساخته شده و مدتی در اختیار ژاپنی ها بود، در سال 2006 به اجاره هواپیمایی ماهان در آمد. آنها دو سال بعد این هواپیما را به نام خود سند زدند. ایران ایر در سال 59 یک نمونه از آن را برای خود سفارش داد که در سال 63 ربوده شد و سر از عراق درآورد. این هواپیما شش سال بعد دوباره به ایران برگشت. 12 هواپیمای ایرباس A300 دیگر در ایرلا ین های ایرانی وجود دارند که 30 سال از عمرشان گذشته است.

6 -727 بوئینگ 

هواپیمای معروف کاپیتان شهبازی در سال 1974 و به سفارش ایرانایر ساخته شده است. در آن زمان 40 سال از عمر هواپیما می گذشت. شرکت آسمان هم یکی از آنها را در اختیار دارد که 35 سال از تاریخ ساختش می گذرد. این هواپیما در سال 1994 به طور اجاره ای روانه ایران شد و در سال 1998 به نام آسمان سند خورد.

McDonnell Douglas MD 7

در ایران به اسم بوئینگ MD شناخته میشود. احتمالا چون بوئینگ امتیاز مکدانل را خرید و هواپیماهای آن را صاحب شد. اولین نمونه های آن در 1979 به پرواز درآمدند اما نمونه ای که در سال 2008 برای کاسپین و کیشایر پرواز کرد در سال 2009 به مالکیت زاگرس درآمد.

 8 - 100 فوکر

هواپیمای هلندی به خاطر ابعاد کوچک شروع خوبی داشت اما به مرور مغلوب بوئینگ 737، ایرباس 318 و 319 شد. ساخت آن در سال 1997 متوقف شده اما در شرکت های هوایی ایران هم چنان از آن استفاده می کنند.


بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.